Jaki jest podstawowy cel kursu na HDS?
Celem kursu jest przygotowanie słuchaczy do egzaminu kwalifikacyjnego na operatora żurawi przeładunkowych, przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, co pozwoli na uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjne do obsługi tych urządzeń. Uczestnicy kursu na HDS będą mieli możliwość zdobycia wiedzy zarówno praktycznej, jak i teoretycznej, która pomoże w uzyskaniu pozytywnego wyniku na egzaminie UDT na HDS. Słuchacze poznają także wszystkie regulacje prawne, które są niezbędne do uzyskania uprawnienia na HDS, a także zaznajomią się z wieloma potencjalnymi sytuacjami, które czekają na nich podczas pracy jako operator żurawia przeładunkowego.
Jakie zagadnienia obejmuje kurs HDS?
Decydując się na podjęcie kursu podnoszącego kwalifikacje zawodowe, każdy uczestnik chce oraz powinien wiedzieć, czego konkretnie nauczy się podczas zajęć. Istotne jest pozyskanie wiedzy teoretycznej, która nie tylko pozwoli na zdobycie uprawnienia UDS na HDS, ale także która będzie solidną podstawą do uzyskania wiedzy oraz umiejętności praktycznych. Kurs obsługi żurawi przenośnych obejmuje nastepujące zagadnienia:
✅Ogólne wiadomości o Dozorze Technicznym tj. wymagania kwalifikacyjne dla osób obsługujących UTB i rodzaje urządzeń podlegających pod dozór
✅Udźwig i grupa natężenia pracy
✅Pojęcie stateczności
✅Budowa urządzeń, budowa żurawi, budowa mechanizmów i działanie
✅Urządzenia zabezpieczające
✅Wyposażenie elektryczne, hydrauliczne, mechaniczne oraz pneumatyczne o ile występuje
✅Obsługa żurawi
✅Współpraca z hakowymi
✅Praca w warunkach specyficznych
✅Warunki bezpiecznej pracy
✅BHP
✅Zajęcia praktyczne
Czym jest HDS i do czego jest wykorzystywany?
Żuraw HDS (przenośny, przeładunkowy, leśny) to urządzenie zamontowane na samochodzie ciężarowym między kabiną kierowcy, a skrzynią ładunkową lub też z tyłu pojazdu na zabudowie. Żurawie napędzane są za pomocą pompy hydraulicznej, która zasilana jest bezpośrednio przez silnik pojazdu. Urządzenia te wykorzystywane są do załadunku i rozładunku materiałów oraz towarów transportowanych samochodem ciężarowym. Z powodzeniem stosuje się je w branży budowlanej np. w hurtowniach materiałów budowlanych oraz w zakładach związanych z obróbką drewna. Żuraw HDS - w zależności od warunków technicznych - może mieć nośność od kilkuset kilogramów do nawet kilku ton. Do żurawi HDS zalicza się również żurawie leśne służące do załadunku i rozładunku drewna.
Jakie warunki trzeba spełnić żeby przystąpić do kursu na HDS?
✅Ukończony 18 rok życia - warunek ten nie powinien dziwić, szczególnie ze względu na odpowiedzialność oraz złożoność techniczną, która wymagana jest do zdobycia uprawnienia na HDS. Pracodawcy poza uprawnieniami UDT na HDS wymagają także prawa jazdy kategorii C, dlatego pełnoletność jest w tym przypadku wymogiem koniecznym.
✅Posługiwanie się językiem polskim w mowie i piśmie - znajomość języka polskiego potrzebna jest, aby zaznajomić się wymaganiami oraz materiałami udostępnionymi na kursie. Znajomość języka w mowie i piśmie jest także niezbędna, aby zrozumieć pytania UDT na HDS oraz aby móc pozytywnie zaliczyć egzamin. Jeśli kursant nie posługuje się językiem polskim, może we własnym zakresie zatrudnić tłumacza przysięgłego, który pozwoli na zdanie egzaminu UDT na HDS oraz na uzyskanie odpowiednich uprawnień.
Czy potrzebne jest prawo jazdy kategorii C?
Nie ma wymogu posiadania prawa jazdy kategorii C do osbługi HDS. Uprawnienienia UDT do obsługi żurawia przenośnego dotyczą tylko i wyłącznie zainstalowanego na samochodzie urządzenia. Kurs obsługi żurawi przenośnych pozwoli na uzyskanie uprawnienia na HDS, czyli na samego żurawia.
Z praktycznego punktu widzenia warto mieć prawo jazdy na samochód ciężarowy, żeby zwiększyć swoje szanse na znalezienie lepszej pracy. Kierowcy zawodowi posiadający już prawo jazdy na ciężarówki mogą poszerzyć zakres uprawnień o zaświadczenie UDT do obsługi HDS. Posiadając zarówno prawo jazdy kategorii C, jak i uprawnienia UDT na HDS zwiększamy nie tylko swoje szanse na znalezienie zatrudnienia, ale także znacząco ułatwiamy życie sobie oraz pracodawcy. Transportem, załadunkiem oraz rozładunkiem może w takim przypadku zająć się jedna osoba, więc kandydaci posiadający wszystkie te uprawnienia z pewnością będą chętniej oraz częściej zatrudniani.
Czy uprawnienia HDS pozwalają na obsługę jeszcze innych urządzeń?
Tak, oprócz możliwości obsługi żurawi przenośnych, przewoźnych oraz leśnych będziesz mógł obsługiwać żurawie stacjonarne warsztatowe. Wykorzystywane są one w wielu zakładach pracy, gdzie zastępują wózki widłowe, suwnice czy też wciągarki. Żurawie stacjonarne używane w zakładach przemysłowych są stosowane coraz częściej, ze względu na swoją szeroką funkcjonalność oraz stosunkowo duże bezpieczeństwo. Są one także tańsze, dlatego coraz więcej zakładów pracy decyduje się na ich zastosowanie. Są to tylko niektóre z powodów, dla których są one wykorzystywane w tak dużej ilości, dlatego warto jest zostać uczestnikiem kursu obsługi HDS oraz zdać egzamin UDT na HDS.
Jaki jest termin ważności uprawnień na HDS?
Po zakończonym kursie i pozytywnym wyniku egzaminu UDT kursant otrzymuje terminowe uprawnienia na:
Żurawie przenośne, przewoźne oraz stacjonarne warsztatowe z terminem ważności 10 lat od daty zdanego egzaminu, bez ograniczenia tonażowego oraz wysięgu. Po utracie ważności, uprawnienie możemy odnowić, składając wniosek do odpowiedniego oddziału Urzędu Dozoru Technicznego.
Kurs przeznaczony jest dla osób indywidualnych chcących podnieść swoje kwalifikacje oraz grup zorganizowanych w firmach, zakładach pracy. Zajmujemy się organizacją zarówno szkoleń, jak i egzaminu państwowego przeprowadzanego przez komisję z Urzędu Dozoru Technicznego. Terminy zajęć dopasujemy do potrzeb klienta, dlatego nie muszą Państwo martwić się o terminy oraz godziny kursu.
Dokumentem niezbędnym do zgłoszenia do egzaminu UDT jest pełnomocnictwo dla Centrum Podnoszenia Kwalifikacji - Paweł Samulski. Jeżeli jesteś zainteresowana/y kursem pobierz, wypełnij i odeślij na nasz adres pocztowy lub e-mail poniższy dokument.
Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez
formularz. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania dotyczące kursu, egzaminu oraz samych uprawnień UDT na HDS.
Kursy na żurawie przenośne, przewoźne - HDS przeprowadzamy w takich miejscowościach i miastach jak: Osjaków, Wieluń, Opole, Kluczbork, Olesno, Działoszyn, Pajęczno, Kleszczów, Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Sieradz, Złoczew, Łask, Zduńska Wola, Pabianice, Łódż, Częstochowa, Wrocław, Poznań, Warszawa, Katowice, Gliwice, Kielce i wiele innych.
Popularne tagi:
kurs na HDS
,
kurs HDS
,
uprawnienia HDS
,
uprawnienia na żurawie przenośne HDS, Kurs HDS UDT
Kursy na operatora HDS prowadzimy w takich miastach jak:
Osjaków, Wieluń, Opole, Kluczbork, Olesno, Działoszyn, Pajęczno, Kleszczów, Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Błaszki, Sieradz, Poddębice, Uniejów, Warta, Złoczew, Łask, Zduńska Wola, Pabianice, Łódż, Częstochowa, Wrocław, Poznań, Warszawa, Katowice, Gliwice, Kielce
5 / 5 ( 4 votes )